ul. Szkolna 11, 28-200 Staszów, tel./fax: 015-864-31-18, e-mail: ekonomik@staszowski.eu
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa"

Klasa Ib
Klasa Ic
Sprawozdanie z realizacji projektu
Prezentacja
Gazetka
Klasa Id
Sprawozdanie z realizacji projektu
Klasa Ie
Sprawozdanie z realizacji projektu
Klasa If
Sprawozdanie z realizacji projektu

Klasa IIb
Sprawozdanie z realizacji projektu
Klasa IIc
Sprawozdanie z realizacji projektu
Film zrealizowany w ramach projektu
Klasa IId
Sprawozdanie z realizacji projektu
Przepisy prawa i normy zagospodarowania przestrzeni magazynowej
Klasa IIe
Sprawozdanie z realizacji projektu
Pokaz mody z PRL
Klasa IIf
Sprawozdanie z realizacji projektu

Klasa IIIb
Moda w hotelarstwie w Polsce i na świecie
Klasa IIIc
Sprawozdanie z realizacji projektu
Klasa IIId
Jak segregować odpady
Sprawozdanie z realizacji projektu
Klasa IIIe
Sprawozdanie z realizacji projektu
Klasa IIIf
Sprawozdanie z realizacji projektu

Klasa IVb
Skrypt - Hotel po „angielsku” czy obsługa gości to trudna sztuka
Skrypt pojęć hotelarskich w języku polskim i angielskim
Klasa IVc
Sprawozdanie z realizacji projektu
Sownik ekonomiczny
Dokumentacja fotograficzna
Klasa IVd
Sprawozdanie z realizacji projektu
Klasa IVe


„Nauczycielem wszystkiego jest dobra praktyka” - podsumowanie

Od 23 maja do 22 czerwca bieżącego roku trzydziestoosobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie odbywała praktyki zawodowe we włoskim mieście Rimini. Uczniowie z trzech klas o profilach: technik hotelarstwa, technik ekonomista, technik organizacji usług gastronomicznych (wyłonieni podczas rekrutacji obejmującej wiedzę z zakresu przedmiotów zawodowych i znajomości języka angielskiego) mieli okazję pracować w hotelach, restauracjach oraz we włoskich przedsiębiorstwach. Wyjazd odbył się w ramach projektu Leonardo da Vinci, w którym szkoła uczestniczy już od kilku lat. Tegoroczna edycja zatytułowana „Nauczycielem wszystkiego jest dobra praktyka” została w pełni sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Koszt działania to ogromna suma: 85 024,00 EUR. Głównym celem przedsięwzięcia było zwiększenie mobilności praktykantów i ich szans na zatrudnienie na europejskim rynku pracy.
Przed wyjazdem przyszli technicy uczestniczyli w zajęciach przygotowawczych, które obejmowały dodatkowe lekcje specjalistycznego języka angielskiego oraz warsztaty na temat włoskiej kultury. Zanim jednak uczniowie „ekonomika” wyruszyli w podróż na Półwysep Apeniński mogli jeszcze w kraju część kieszonkowego przeznaczyć na zakup potrzebnych rzeczy. Dzięki temu rodziny wychowanków szkoły były odciążone od wszelkich kosztów projektu. Pobyt we Włoszech to zarówno praktyka, nauka jak i wypoczynek. Czas wolny młodzież przeznaczała na poznawanie regionu - jego zabytków, pięknych krajobrazów. Cała grupa zwiedziła Rimini. Największe zainteresowanie wzbudził Most Tyberiusza, który w tym roku obchodzi swoją 2000. rocznicę istnienia. Uczniowie obejrzeli również atrakcje turystyczne San Marino, jednego z najmniejszych państw w Europie. Młodzi staszowianie mieli także okazję podziwiać piękno Wenecji, miasta znajdującego się na „Liście światowego dziedzictwa UNESCO”. Ponadto przez tydzień praktykanci z ogromnym entuzjazmem uczęszczali na kurs języka włoskiego prowadzonego przez rodowitą Włoszkę.
Podczas czterech tygodni profesjonalnej nauki zawodu uczniowie ambitnie stawiali czoła wyzwaniom równocześnie nabywając nowe umiejętności i kompetencje, które w przyszłości pomogą im prowadzić własny biznes lub dostać wymarzoną pracę. Każdy z beneficjentów mógł nauczyć się nowych technologii oraz sposobów organizacji pracy, a także wymienić doświadczenia na płaszczyźnie zawodowej i kulturowej. Ogromną zaletą wyjazdu było niewątpliwe udoskonalenie umiejętności językowych uczniów, którzy w miejscach pracy przez cały miesiąc używali wyłącznie języka angielskiego. Oprócz tych wszystkich oczywistych korzyści młodzi ludzie mieli okazję przekonać się, że warto wierzyć we własne możliwości, że warto dążyć uparcie do wyznaczonych sobie celów, ponieważ marzenia poparte determinacją spełniają się.
Po zakończeniu praktyk zawodowych młodzież otrzymała szereg certyfikatów: „Language course certificate” – certyfikat ukończenia kursu języka włoskiego wraz z oceną umiejętności, certyfikat Europass mobilność, certyfikat ukończenia praktyk oraz certyfikat wydany przez bezpośrednich przełożonych uczestników wyjazdu wraz z opisem nabytych umiejętności. Zagraniczne praktyki i szereg prestiżowych certyfikatów wzbogacą CV uczniów. W ten sposób beneficjenci projektu zwiększą swoje szanse na otrzymanie pracy zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Nabyta wiedza, a także liczne doświadczenia pomogą im w najbliższej przyszłości ukończyć szkołę z dobrym wynikiem oraz doskonale zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
Nasza szkoła uczestniczy w projekcie: "Zagwarantowany sukces z Politechniką Świętokrzyską w Kielcach". Priorytet IX. Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

„Na drodze do kariery – praktyki zawodowe dla technika logistyka i technika ekonomisty”

Regulamin naboru na praktyki
Skarbnica profesjonalistów gastronomii i hotelarstwa

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. W dniu 01.12.2011 r. w siedzibie Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego w Kielcach została podpisana umowa o dofinansowanie kolejnego projektu pt.„Skarbnica profesjonalistów gastronomii i hotelarstwa” w ramach Priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach” konkursu otwartego - Działania 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”. Wartość tego przedsięwzięcia to 206 763,00 zł. Od 1 grudnia 2011 roku do 30 września 2012 roku 220 osób, kształcących się w zawodach technik hotelarstwa i organizacji usług gastronomicznych oraz zawodów skorelowanych z nimi będzie uczestniczyło w siedmiu zadaniach podnoszących ich kwalifikacje.
Wizyta studyjna w warszawskim Hotelu „Marriott”

W dniu 18 września 2012 roku 48 osób kształcących się w zawodach technik hotelarstwa i organizacji usług gastronomicznych uczestniczyło w drugiej edycji zadania „Wizyty studyjne w hotelach i restauracjach” w ramach projektu „Skarbnica profesjonalistów gastronomii i hotelarstwa” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Młodzież miała możliwość zwiedzić położony w centrum Warszawy Hotel „Marriott”. Jest to pierwszy obiekt w Polsce, któremu przyznano kategorię pięciu gwiazdek, dzięki czemu szybko zyskał popularność wśród odwiedzających stolicę gości z kraju i zagranicy. Oferuje on swoim gościom 518 eleganckich i komfortowych pokoi, w tym 95 apartamentów, parking na miejscu oraz sklepy, lokale gastronomiczne, galerie sztuki, basen, saunę, obiekt SPA. Rolę przewodników po hotelu pełnili pani Maria Chludzińska Human Resources & Training Manager oraz pan Gavin Baxter Executive Chef. Oprowadzili oni uczniów po hotelu i zapleczu gastronomicznym szczegółowo odpowiadając na ich pytania dotyczące funkcjonowania obiektu. Pani manager przybliżyła zwiedzającym historię hotelu, który od samego początku swej działalności jest synonimem prestiżu i elegancji. Młodzież miała okazję zobaczyć lobby hotelowe, węzeł recepcyjny, trzy apartamenty, w tym „prezydencki”, słynącą z wybornej włoskiej kuchni Restaurację Parmizzano’s. oraz Panorama Bar & Lounge na 40 piętrze. Nocleg w hotelu spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Każdy pokój wyposażony jest w strefę do pracy, sejf, mini bar, zestaw do parzenia kawy i herbaty. Poza tym pani Chludzińska nie tylko uświadomiła uczniom konieczności dobrej znajomości języków obcych jako warunku niezbędnego do pracy w obiekcie hotelarskim, ale również podkreślała ważność umiejętności komunikacyjnych jako niezbędnego narzędzia poprawnego i pełnego życzliwości porozumiewania się z gościem i współpracownikami. Zdjęcia w GALERII
Autor: M. Olczak

NAUKA I PRZYGODA - praktyki w Niemczech

Dnia 27 maja praktyki zakończyło 24 uczniów klas III w zawodzie technik handlowiec i technik ekonomista. Odbywały się one w terminie od 01.05.2011 r. do 27.05.2011 r. w Niemczech w placówkach handlu detalicznego, między innymi: Netto Marken Discount Schkeuditz \ Leipzig, REWE Markt Hausen Leipzig/Schkeuditz, a także w biurze maklerskim w Lipsku, w przedszkolach i na lotnisku w Schkeuditz. Projekt stażu zagranicznego był realizowany dzięki funduszom pozyskanym z unijnego programu Leonardo da Vinci. Przez całe 4 tygodnie stażystom towarzyszyła miła i przyjazna atmosfera. Uczniowie naszej szkoły zdobywali umiejętności w zakresie pracy biurowej, demonstrowania produktów, przygotowania towarów do sprzedaży, rozmieszczenia towarów, obsługi nowoczesnych urządzeń, a także byli angażowani w bezpośredni proces sprzedaży.
Oprócz praktyki oraz zdobytej teoretycznej wiedzy, zyskali również wiele nowych znajomości, mogli przyjrzeć się codziennemu życiu Niemców, a także przekonać się o błędnych stereotypach przypisywanych niemieckiej społeczności. Przez miesiąc poznawali nowy styl życia i obyczaje. Mieli okazję zapoznać się z historią Niemiec, zwiedzić ciekawe miejsca i zabytki w takich miastach jak: Lipsk, Drezno, Berlin.
Mamy nadzieje, że nabyte w trakcie stażu doświadczenia przyniosą owocne korzyści w przyszłości. Taka zagraniczna praktyka dla młodej osoby to okazja do wdrożenia w dorosłe życie, możliwość usamodzielnienia się, sprawdzenia samego siebie w trudnych sytuacjach. Przede wszystkim to przygoda, która bez wątpienia zapadnie nam głęboko w pamięci.
Nie możemy także zapomnieć o organizacji VITALIS- Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte GmbH Schkeuditz Gut Wehlitz, która zapewniła naszym uczniom zakwaterowanie, praktykę, opiekę, okazywała wsparcie i tworzyła atmosferę rodzinnego domu, dzięki czemu każdy czuł się bezpiecznie.

Zdjęcia w galerii.

Sylwia Zdziebko - uczennica klasy III
Zagrożenia środowiska naturalnego w naszym regionie

W roku 2010 w Zespole Szkół Ekonomicznych realizujemy projekt pn. „Zagrożenia środowiska naturalnego w naszym regionie”. Celem głównym realizowanego zadania jest kształtowanie proekologicznych postaw młodzieży sprzyjających ochronie środowiska naturalnego.

Cele szczegółowe zadania:
1. Rozpoznawanie gatunków roślin, szukanie pomników przyrody oraz rodzajów zagrożeń środowiska leśnego.
2. Umiejętność obserwacji zagrożenia lasów.
3. Rozpoznawanie metod oczyszczania ścieków i funkcjonowania miejskiej oczyszczalni.
4. Obserwacja terenów poprzemysłowych i niepożądanych skutków zmian w środowisku naturalnym w wyniku eksploatacji siarki.

Zakładane rezultaty:

1. Poznanie przez uczniów struktury drzewostanu.
2. Rozróżnianie na podstawie obserwacji typowych gatunków roślin.
3. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania typowych gatunków drzew.
4. Aktywna forma spędzania wolnego czasu w kontakcie z przyrodą.
5. Wykorzystanie zdobytej wiedzy naukowej w połączeniu ze zdrowotną formą rekreacji.
6. Wzrost świadomości uczniów na temat sposobów ochrony zasobów wodnych.
7. Kształtowanie postaw zmierzających do racjonalnej gospodarki wodnej (oszczędzanie wody we własnym gospodarstwie domowym).
8. Kształtowanie świadomości niepożądanych zmian w środowisku na skutek eksploatacji złóż siarki w obrębie litosfery i biosfery.
9. Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i dokumentowania zmian w środowisku.
10. Poznanie skutecznych metod rekultywacji terenów przemysłowych ( na przykładzie biosfery).
11. Rozwijanie umiejętności autoprezentacji.

Zobacz zdjęcia
Rezultaty realizacji projektu „Galaktyka współczesnego Rockefellera. Działania dydaktyczne z zakresu przedsiębiorczości, logistyki i nauk matematyczno- przyrodniczych” ( styczeń - maj 2010 r.)

Od 4 stycznia 2010 r. Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie kontynuował realizację projektu, pt. „Galaktyka współczesnego Rockefellera. Działania dydaktyczne z zakresu przedsiębiorczości, logistyki i nauk matematyczno- przyrodniczych”. Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dzięki pozyskanym środkom finansowym przeprowadzono w szkole 240 godz. pozalekcyjnych zajęć z przedsiębiorczości (Inkubator Przedsiębiorczości- zajęcia pozalekcyjne) . Zajęcia odbywały się w 6 grupach w których uczestniczyło 90 uczniów. Zajęcia prowadziło 3 nauczycieli przedmiotów zawodowych - Barbara Darowska, Agnieszka Nowakowska i Wiesława Klubińska. Podczas spotkań uzupełniano wiedzę i umiejętności uczniów oraz rozwijano ich zainteresowania. Prowadzący zajęcia stosowali różnorodne formy i metody pracy. Dla potrzeb wymienionych lekcji zakupiono, m.in.: materiały biurowe, długopisy z promocyjnym nadrukiem, płyty CD, zeszyty, segregatory, zeszyty ćwiczeń z przedsiębiorczości, pendrive, gadżety promocyjne, ,,Nowy słownik ekonomiczny przedsiębiorcy”, ,,Słownik ekonomiczny szkolny”, laptop i projektor. Ponadto opracowano ankiety rekrutacyjne i ewaluacyjne, multimedialną prezentację obrazującą realizację zadania nr 12 przygotowano plakat przedstawiający przebieg zadań.
„Majówka matematyczno- fizyczno- chemiczna w Kurozwękach”

W słoneczną środę, 26 maja 2010 r. grupa 48 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie uczestniczyła w „Majówce matematyczno- fizyczno- chemicznej” . Ta edukacyjna impreza była częścią projektu „Galaktyka współczesnego Rockefellera. Działania dydaktyczne z zakresu przedsiębiorczości, logistyki i nauk matematyczno- przyrodniczych” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Młodzież rozpoczęła realizację zadania od zwiedzania zabytkowych obiektów Zespołu Pałacowego w Kurozwękach. Zachwyt wzbudzały, m.in.: oryginalna fasada pałacu, park, zamkowe podziemia, kaplica, dwa pawilony z końca XVIII w. Następnie w przepięknych wnętrzach pałacu beneficjenci projektu obejrzeli multimedialne prezentacje oraz wysłuchali wykładów, których tematyka dotyczyła wpływu hałasu na organizm ludzki i korelacji nauk ścisłych z muzyką. Szeroką wiedzą z tego zakresu wykazał się uczeń klasy III e – Rafał Iskra.
W przerwach między prelekcjami odbywały się krótkie koncerty w wykonaniu uczniowskiego zespołu muzycznego w składzie: Sylwia Dufaj, Dominika Gawłowska, Dariusz Jońca, Kamil Kowalik, Magdalena Siwiak, Marcin Staszewki, Anna Supa. Po części artystycznej realizatorzy zadania przygotowali grę edukacyjną – kalambury. Przy pomocy gestu, mimiki, rysunku należało sformułować fizyczne lub chemiczne pojęcie. Ćwiczenie poprowadziło dwoje uczniów- Kaja Kłosowska (klasa I f) i Michał Smolarek( klasa III d). Kreatywność zarówno przedstawiających hasła jak i publiczności - wzbudzała podziw, a momentami i salwy śmiechu. Nie mniejsze emocje towarzyszyły kolejnej formie przekazywania oraz sprawdzania wiedzy, tj. zabawie nazwanej humorystycznie „podchodami matematyczno- fizyczno- chemicznymi”. Zespoły uczniów rozwiązywały wylosowane zestawy zadań, z takich dziedzin jak: matematyka, fizyka, chemia. Drużyny z ogromnym zaangażowaniem podjęły wyzwanie. Poziom zawodników był wyrównany, o czym świadczy fakt, że rywalizacja między drużynami zakończyła się remisem. Usatysfakcjonowani takim wynikiem uczniowie z zapałem przystąpili do wykonywania plakatu obrazującego program wiosennej „Majówki”.
Po intelektualnym wysiłku przyszedł czas na odpoczynek i na posiłek. W niezwykłym otoczeniu dziedzińca - z częściowo zabudowanymi arkadowymi krużgankami, przy herbacie i kawie realizatorzy projektu wraz z młodzieżą dokonali podsumowania działań całego przedsięwzięcia. Pod koniec spotkania dyrektor szkoły Jan Ungeheuer oraz koordynator projektu Małgorzata Garczewska pogratulowali uczniom umiejętności i zachęcali wszystkich do wytrwałego zdobywania wiedzy z obszaru nauk matematyczno- przyrodniczych.
Nauka poprzez zabawę okazała się atrakcyjną, a także efektywną formą kształcenia. Uczniowie wrócili do szkoły we wspaniałych nastrojach, wyposażeni w nowe kompetencje z przedmiotów ścisłych, pełni wiary we własne siły.
Przebieg edukacyjnej „Majówki matematyczno- fizyczno- chemicznej” dokumentują zdjęcia autorstwa uczennicy ZSE Aleksandry Nowak.
Uczniowie naszej szkoły wyjadą w przyszłym roku szkolnym i kolejnych latach na praktyki zawodowe za granicę. 24 uczniów wyjedzie do Niemiec w maju i wrześniu 2011r. w ramach projektu pt.: „Udział w zagranicznych stażach zawodowych uczniów ZSE w Staszowie-wyrównaniem szans na europejskim rynku pracy”, natomiast 20 uczniów wyjedzie do Włoch na przełomie maja i czerwca 2011r. w ramach projektu: „Ugościmy Cię w Europie – mobilni absolwenci na międzynarodowym rynku pracy”. Oba projekty zostały złożone przez naszą szkołę w ramach programu Leonardo da Vinci Mobilność i zostały zatwierdzone do realizacji. Na ten cel szkoła otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 155 000 euro. Podczas pobytu na praktykach uczniowie będą pogłębiali zdobytą wiedzę z zakresu przygotowania zawodowego, doskonaląc znajomość języka niemieckiego, angielskiego i włoskiego. Ponadto praktyki zagraniczne są wielką szansą na zawarcie ciekawych znajomości i kontaktów, umożliwiających znalezienie pracy.
MAJÓWKA MATEMATYCZNO- FIZYCZNO-CHEMICZNA

Od 27 do 28 kwietnia 2010 r. trwać będzie rekrutacja uczestników MAJÓWKI MATEMATYCZNO- FIZYCZNO-CHEMICZNEJ. Ta edukacyjna impreza stanowi część projektu „Galaktyka współczesnego Rockefellera. Działania dydaktyczne z zakresu przedsiębiorczości, logistyki i nauk matematyczno- przyrodniczych” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczegółowych informacji udzielają: Małgorzata Garczewska, Joanna Łukaszek, Anna Łabęcka, Ewa Juda, Adela Sośniak, Barbara Ciepiela, Maria Jarosz
Sesja "Radioaktywni pogromcy życia"

„Nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza cierpienie."

Słowa Marii Curie Skłodowskiej są mottem przewodnim Sesji pt.” Radioaktywni Pogromcy Życia : zorganizowanej w ramach projektu Galaktyka współczesnego Rockeffelera. Działania dydaktyczne z zakresu przedsiębiorczości , logistyki i nauk matematyczno- przyrodniczych. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Bezpośrednimi organizatorami Sesji byli : koordynator projektu mgr Małgorzatę Garczewska i nauczyciele fizyki i chemii mgr Anna Łabęcka , mgr Ewa Juda. Spotkanie odbyło się w dniu 21.04.2010 w budynku ekonomika.
W Sesji wzięli udział przedstawiciele miejscowych władz powiatowych , przedstawiciele kultury i oświaty oraz dyrektorzy ,nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu staszowskiego.
Program sesji obejmował:
- Prelekcję Pracowników Zakładu Fizyki Medycznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologicznego - Kierownik Zakładu mgr Krzysztof Lis , starszy asystent mgr Tomasz Kuszewski- na temat rozwoju promieniotwórczości.
- referat Rafała Iskry i Rafała Podymy uczniów klasy III TI ZSE pt. „Perspektywy energetyki jądrowej w Polsce”
- inscenizacja „Sąd nad promieniotwórczością, która ukazała wady i zalety promieniotwórczości.
Spotkanie to miało na celu przybliżyć zagadnienia energii jądrowej i jej wykorzystania, obalić mit Czarnobyla oraz spojrzeć w przyszłość rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.. Inscenizacja Sąd nad promieniotwórczością to tylko metafora chodziło o ukazanie problemów jakie stoją przed współczesną nauką. Sesja wywarła na wszystkich jej uczestnikach ogromne wrażenie.
Wiele osób po jej zakończeniu jeszcze przez długi czas dyskutowało na temat energetyki jądrowej, podczas zwiedzania wystawy przygotowanej przez członków Klubu Fizyk@chemik.
Festiwal matematyki

Polubić to, czego się do tej pory nie znosiło. Zrozumieć to, czego się nie pojmowało.
Przekonać się, że poprzez zabawę można się naprawdę wiele nauczyć!
Uwierzyć, że można zaprzyjaźnić się z... matematyką!

W dniu 26.03.2010 roku w naszej szkole w ramach projektu „Galaktyka współczesnego Rockefellera. Działania dydaktyczne z zakresu przedsiębiorczości, logistyki i nauk matematyczno- przyrodniczych” odbył się Festiwal Matematyki. Celem tej imprezy było popularyzowanie wśród uczniów matematyki-„królowej nauk”. Ponadto uczniowie mogli zobaczyć, że przedmiot, który wielu osobom spędza sen z powiek, nie musi być nudny i trudny, i że warto się go uczyć. Gośćmi Festiwalu byli studenci Uniwersytetu Matematyczno- Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzili oni warsztaty origami z uczniami oraz prezentację na temat liczb niezwyczajnych. Składanie ośmiościanów i innych papierowych brył przebiegało w atmosferze wspólnej pracy i zabawy. Należy także wspomnieć, że w trakcie trwania Festiwalu Matematyki młodzież chętnie wzięła udział w konkursie „Jeden z dziesięciu”. Quiz wzbudził wiele pozytywnych emocji i zachęcił do dalszego zgłębiania matematycznej wiedzy. Imprezę uświetniła część artystyczna przygotowana przez nauczycieli matematyki i uczniów naszej szkoły. W ramach Festiwalu Matematyki odbyły się liczne konkursy, a najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. W galerii znajdują się zdjęcia z tej imprezy.
Program Festiwalu Matematyki obejmował warsztaty orgiami, konkurs „Jeden z dziesięciu”, część artystyczną (referat pt. ”Z dziejów matematyki”, prezentacja „Liczby niezwyczajne”, wiersze o matematyce, prezentacja „Sylwetki słynnych matematyków”, humory, anegdoty, powiedzenia o matematyce i matematykach) oraz rozdanie dyplomów i nagród.
Radioaktywni pogromcy życia

Dnia 19.01.2010 r. odbędzie się rekrutacja uczestników sesji: „Radioaktywni pogromcy życia”. Sesja jest częścią projektu: „Galaktyka współczesnego Rockefellera. Działania dydaktyczne z zakresu przedsiębiorczości, logistyki i nauk matematyczno- przyrodniczych”. Projekt współfinansuje Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wszelkich informacji na temat wymienionego przedsięwzięcia udzielają: Małgorzata Garczewska- wicedyrektor szkoły i Anna Łabęcka- nauczycielka fizyki.

Rezultaty realizacji projektu „Galaktyka współczesnego Rockefellera. Działania dydaktyczne z zakresu przedsiębiorczości, logistyki i nauk matematyczno- przyrodniczych” ( wrzesień - grudzień 2009 r.)

Od 1 września 2009 r. Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie realizuje projekt, pt. „Galaktyka współczesnego Rockefellera. Działania dydaktyczne z zakresu przedsiębiorczości, logistyki i nauk matematyczno- przyrodniczych”. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dzięki pozyskanym do grudnia bieżącego roku środkom finansowym przeprowadzono w szkole 45 godz. pozalekcyjnych zajęć z chemii ( Klub Fizyk@chemik ) i 135 godz. zajęć dydaktyczno- wyrównawczych z matematyki ( Drogi i bezdroża matematyki ). Podczas spotkań uzupełniano wiedzę i umiejętności uczniów oraz rozwijano ich zainteresowania. Prowadzący zajęcia stosowali różnorodne formy i metody pracy. Dla potrzeb wymienionych lekcji zakupiono, m.in.: materiały biurowe, długopisy z promocyjnym nadrukiem, płyty CD, zeszyty ćwiczeń z matematyki, laptop i projektor, tusze do drukarek, pomoce dydaktyczne do fizyki. W październiku zorganizowana została dwudniowa wycieczka edukacyjna Staszów - Otwock – Warszawa. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie: Instytutu Badań Jądrowych w Świerku, reaktora „Maria”, Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, wystawy „Odpady promieniotwórcze, problemy, rozwiązania”, Muzeum Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie. W ramach podsumowania wycieczki odbyła się lekcja pokazowa, na którą zaproszona została dyrekcja szkoły.
W trakcie realizacji wyżej opisanych zadań przeprowadzono 6 konkursów: Najlepszy Matematyk w Szkole, Matematycy w Karykaturze (konkurs plastyczny), Konkurs na Najlepszy Plakat Promujący Projekt (przygotowano wystawę prac konkursowych), Quiz „Śladami energii jądrowej”, Konkurs „Promieniotwórczy świat”, Konkurs na Najlepszą Prezentację Multimedialną „Życie i dokonania Marii Skłodowskiej – Curie”. Zwycięzców konkursów nagrodzono dyplomami (rozdano 18 dyplomów). Ponadto opracowano 2 multimedialne prezentacje obrazujące zadania oraz 1 prezentację promocyjną (z jej treścią zapoznano Radę Pedagogiczną, rodziców i uczniów), przygotowano 2 wystawy zdjęć i 2 plakaty przedstawiające przebieg działań.

Konkurs na najlepszą prezentację multimedialną pod nazwą "Życie i dokonania Marii Skłodowskiej – Curie”

Konkurs ten został przeprowadzony wśród chętnych uczniów Klubu Fizyk@chemik w ramach realizowanego projektu ,,Galaktyka współczesnego Rockefellera. Działania dydaktyczne z przedsiębiorczości, logistyki i nauk matematyczno – przyrodniczych”. Konkurs rozstrzygnięto 18 grudnia 2009r.
Zwycięzcami zostali:
1. Rafał Iskra kl.III e I miejsce
2. Michał Kos kl.II e II miejsce
3. Tomasz Ochnicki kl.II e III miejsce


Realizujemy projekt ,,Galaktyka współczesnego Rockefellera. Działania dydaktyczne z przedsiębiorczości, logistyki i nauk matematyczno – przyrodniczych”.

W ramach zadania 7 Klub Fizyk@chemik od września do grudnia 2009r. odbyło się 45 godzin zajęć z chemii, które prowadziła mgr Ewa Juda. W tych dodatkowych lekcjach brały udział trzy 15 – osobowe grupy chętnych uczniów. Analizowano tematy związane przede wszystkim z pierwiastkami promieniotwórczymi, właściwościami izotopów, promieniowaniem naturalnym żywności i energią chemiczną. Przybliżono uczniom postać ,, królowej radu” czyli Marię Skłodowską – Curie i jej odkrycia. Młodzież uczestniczyła w zajęciach symulacyjnych, pracowała przy komputerach i poszerzała swoją wiedzę chemiczną wykorzystując programy multimedialne.
Chętni uczestnicy Klubu Fizyk@chemik brali udział w trzech konkursach związanych z zadaniem 7:
1. KONKURS WIEDZY O ŻYCIU MARII SKŁODOWSKIEJ – CURIE (październik 2009r.)
2. PROMIENIOTWÓRCZY ŚWIAT (listopad 2009r.)
3. KONKURS NA NAJLEPSZA PREZENTACJE MULTIMEDIALNĄ POD NAZWĄ ,,ŻYCIE I DOKONANIA MARII SKŁODOWSKIEJ – CURIE” (grudzień 2009r.)

Wycieczka edukacyjna Staszów – Otwock – Warszawa

W ramach zadania 8 realizowanego projektu 28 i 29 października 2009r. odbyła się dwudniowa wycieczka edukacyjna Staszów – Otwock – Warszawa, w której wzięło udział 48 uczniów naszej szkoły. Młodzież zwiedziła Instytut Badań Jądrowych w Świerku, Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej oraz Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie. Po wycieczce odbyło się spotkanie podsumowujące wyjazd, podczas którego uczestnicy podzielili się swoimi informacjami i wrażeniami z pozostałymi uczniami. W listopadzie odbył się quiz ,,Śladami energii jądrowej”, sprawdzający wiedzę związaną z obiektami i zagadnieniami , z którymi młodzież zapoznała się podczas wycieczki edukacyjnej.

Konkurs "Śladami energii jądrowej”.

18 listopada 2009 r. w ramach zadania 8 ,, Dwudniowa wycieczka edukacyjna Staszów – Otwock – Warszawa” odbył się konkurs pod nazwą ,,Śladami energii jądrowej”. Zwycięzcami zostali:
1. Anna Drzymalska kl.IIc I miejsce
2. Magdalena Plewa kl.II f II miejsce
3. Renata Jędryka kl.II f III miejsce


Konkurs o życiu Marii Skłodowskiej – Curie

W Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie realizowany jest projekt ,,Galaktyka współczesnego Rockefellera. Działania dydaktyczne z przedsiębiorczości, logistyki i nauk matematyczno – przyrodniczych”. W październiku 2009r. w ramach zadania 7 – Klub Fizyk@chemik odbył się konkurs o życiu Marii Skłodowskiej – Curie. Zwycięzcami zostali:
1. Anna Mączka kl. II c - I miejsce
2. Dawid Filipowicz kl. II c – II miejsce
3. Magdalena Dereń kl. II c – III miejsce

Wyróżnienia zdobyli:
Renata Jędryka kl. II f
Michał Kos kl. II e