2014.08.01 - Wykaz podręczników dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych
Zbiór programów i podręczników
Podręczniki dla klas pierwszych:
Technik hotelarstwa
Technik ekonomista
Technik informatyk
Technik logistyk
Technik żywienia i usług gastronomicznych
Zasadnicza szkoła zawodowa
2014.08.01 - Dodatkowe zajęcia z matematyki.
Dodatkowe zajęcia z matematyki dla osób przygotowujących się do poprawkowej matury rozpoczną się 18 sierpnia 2014 o godzinie 9.00
2014.06.30 - Wyprawka szkolna 2014

Poniżej znajdują sie odnośniki do dokumentów, które należy pobrać i uzupełnić.
Wniosek
Zaświadczenie z zakładu pracy
Oświadczenie o zakupie
Oświadczenie o dochodach
2014.03.26 - „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Powiecie Staszowskim - z wykorzystaniem metod e-learningowych”

Uczniowie zainteresowania udziałem projekcie wszelkich informacje uzyskają po zapoznaniu się z wyżej załączonymi pismami. Dokumenty potrzebne do złożenia zgłoszenia się do projektu będą od dnia 11 czerwca br., do pobrania na stronie internetowejstaszowski.eu. informacji nt. projektu udziela Wydział Promocji i Współpracy z Zagranicą w starostwie powiatowym w Staszowie te. 15-864-22-11 wew. 60.
Pismo do młodzieży
Formularz
Informacja
Oświadczenie
Zasady udziału w projekcie
2014.06.02 - Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych

W dniu 2. 06. 2014 roku z Okazji Dnia Dziecka w Powiatowym Centrum Sportowym odbył się Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt Szkół Ponadgimnazjalnych o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie. Naszą szkołę reprezentowały dziewczyny: Wrona Justyna III „c”- bramkarka, Dyl Dominika III „c”, Pełka Sylwia III „b”, Fudalewska Aleksandra II „f”, Golonka Justyna II „f”, Bąk Alicja I „c”, Janos Justyna I „b”, Kos Adrianna I „b”, Opałacz Martyna I”b”.
W rywalizacji wzięły udział 3 drużyny. Drużyna gospodarzy z Zespołu Szkół im Stanisława Staszica w Staszowie, drużyna z Zespołu Szkół nr 1 z Buska - Zdroju oraz nasze dziewczyny z Zespołu Szkół Ekonomicznych pod opieką Pana Wojciecha Misiaka. Zawody od początku były bardzo zaciekłe i nasze szczypiornistki walczyły do końca, przegrywając tylko z drużyną z Buska Zdroju. Bardzo dziękujemy dziewczynom za zaangażowanie oraz pozostałym uczniom naszej szkoły, za bardzo skuteczne dopingowanie i wsparcie z trybun sportowych.
tekst: Wojciech Misiak
2014.06.06 - Terminy egzaminów zawodowych w ZSE
Etap pisemny
23 czerwca 2014 r. (poniedziałek), godz. 12:00 – dla absolwentów wszystkich typów szkół prowadzących kształcenie zawodowe
Etap praktyczny
24 czerwca 2014 r. - wtorek I zm. godz. 9.00 - tech. org. usł. gastr., technik logistyk, technik ekonomista
24 czerwca 2014 r. - wtorek II zm. godz. 15.00 - technik ekonomista
25 czerwca 2014 r. - środa I zm. godz. 9.00 - technik handlowiec, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik informatyk
2014.05.26 - Sukces uczniów naszej szkoły - podwójne podium w konkursie
Pięciu uczniów naszej szkoły w dniu 26 maja 2014 roku wzięło udział w finale konkursu „Co wy wiecie o powiecie?”. I miejsce zajęła Aleksandra Grad z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie, II miejsce Anita Grosicka z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie oraz miejsce III Dominik Jędryka z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie.
Podczas konkursu obecni byli przedstawiciele władz samorządowych: wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Staszowie Lucyna Kozoduj, Starosta Andrzej Kruzel, wicestarosta Michał Skotnicki, przewodniczący Komisji Oświaty, Wychowania, Kultury, Sportu i Turystyki Andrzej Poniewierski oraz Tadeusz Kardynał naczelnik Wydziału Edukacji Kultury, Sportu i Turystyki w starostwie staszowskim.
Odbyła sie również dyskusja z przedstawicielami Starostwa na temat pracy i bieżącej sytuacji w powiecie staszowskim. Otrzymaliśmy również dyplom dla najlepszej szkoły w konkursie.
tekst: Barbara Darowska
2014.05.12 - Warsztaty „Internet – zagrożenie czy dobrodziejstwo XXI wieku”
W poniedziałek 12 maja uczniowie klasy II kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez trenera z Młodzieżowego Centrum Kariery w Staszowie. Spotkanie poświęcone było Internetowi. Młodzież szukała odpowiedzi na intrygujące pytanie czy Internet jest dobrodziejstwem czy może zagrożeniem. Bez wątpienia odgrywa ważną rolę w życiu człowieka, który porusza się w bardzo skomputeryzowanym świecie. Trzeba jednak pamiętać, że może mieć też ujemny wpływ na ludzi. Świadomy internauta używa go w umiarkowany sposób i dba, aby go nie ograniczał. Jest rzeczą dobrą i zarazem złą, dlatego trzeba korzystać z niego z umiarem.
Korzyści płynące z Internetu:
- zwiedzanie świata bez ruszania się z domu
- poznawanie ciekawych ludzi
- doskonalenie znajomości języków obcych
- zakupy internetowe
- pozyskiwanie informacji
Zagrożenia:
- dostęp do informacji szkodliwych, a nawet niebezpiecznych
- znajomość z ludźmi niebezpiecznymi, często ze świata przestępczego
- hackerstwo
- uzależnienie od komputera
- nierzeczywisty obraz gier komputerowych
tekst: M.O.
2014.05.11 - Targi Turystyczne
W niedzielę 11 maja 2014 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w Targach Turystycznych zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Centrum” Sport i Rekreacja w Staszowie. Młodzież przygotowała stoisko, na którym zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną ZSE zbieżną z tematem targów. Od kilku lat w naszej szkole młodzi ludzie mogą kształcić się w zawodach technik hotelarstwa oraz żywienia i usług gastronomicznych, a jak powszechnie wiadomo są to branże nierozerwalnie związane z turystyką. Obsługujący stoisko pracowali w pocie czoła – „czarując” urokiem osobistym oraz umiejętnościami zawodowymi. Duże zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudzały fantazyjnie rzeźbione owoce i warzywa tworzone przez uczennicę. Podczas realizowanych w szkole projektów unijnych czy zajęć edukacyjnych uczniowie wielokrotnie uczestniczyli w tego typu imprezach, ale tym razem w innej roli, a mianowicie wystawców. Targi turystyczne to dla przyszłych adeptów hotelarstwa i żywienia oraz przedstawicieli innych zawodów bardzo dobra okazja by poznać bazę noclegową, firmy, stowarzyszenia i biura podróży działające w naszym regionie. Bogata oferta targów oraz atrakcje pozwoliły im spojrzeć oczami wyobraźni nie tylko na czas zbliżających się wakacji, ale również na swoją przyszłość zawodową.Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali również inne ekspozycje, degustowali lokalne potrawy, a przede wszystkim doskonale się bawili.
tekst: M.O.
2014.05.05 - „Ekonomik” w Kurozwękach i Brukseli
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie wzięli udział w Wielkim Pikniku Majowym w Kurozwękach. Podczas kiermaszu „Jesteśmy w Europie” prezentowali rezultaty projektów realizowanych w ramach programów europejskich, takich jak: Leonardo da Vinci, „Edukacja zawodowa w praktyce”, „Zagwarantowany sukces z Politechniką Świętokrzyską w Kielcach”, „Skarbnica profesjonalistów gastronomii i hotelarstwa”, „Galaktyka współczesnego Rockefellera”, „Szkoła Kluczowych Kompetencji”, „Matematyka Pierwsza Klasa”, „Aktywni na europejskim rynku pracy”, „Niewirtualna przyszłość”, „Nasza Szkoła”. Młodzież miała okazję nie tylko pochwalić się umiejętnościami zawodowymi, ale także spotkać się i porozmawiać z człowiekiem świata sportu, byłym piłkarzem ręcznym oraz selekcjonerem polskiej reprezentacji Bogdanem Wentą. Obecny kandydat na posła do Europarlamentu odwiedził stoisko „ekonomika”.
Czytaj dalejZwiń
Każdy dzień regionalnego pikniku przebiegał pod innym hasłem:
1 maja - Święto Pracy, 10. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja - Rocznica uchwalenia „Konstytucji 3 maja”
4 maja - Uroczystość św. Floriana - Dzień Strażaka
Gospodarze zespołu pałacowego przygotowali bogaty program. Na szczególną uwagę zasłużyły działania rozpowszechniające zainteresowania i kreatywność młodzieży. Pierwszego dnia majówki odbył się Kurozwęcki Festiwal Piosenki Angielskiej, w którym wzięły udział dwie uczennice ZSE Liwia Mogielnicka oraz Dominika Lęga. Konkurs okazał się niezwykle szczęśliwy dla Dominiki. Młoda wokalistka zajęła pierwsze miejsce. Zaprezentowała talent muzyczny, perfekcyjną znajomość języka angielskiego. Wyróżniała się swobodą poruszania na scenie. Zachwyciła jury oryginalną interpretacją piosenki Eda Sheerana „I See Fire”. Główną nagrodę, czyli wycieczkę do Brukseli ufundował Adam Bielan, poseł do Parlamentu Europejskiego. Laureatka konkursu zwiedzi belgijskie miasto, pozna pracę europarlamentarzystów.
Uczestnicy pikniku mogli również obejrzeć wyjątkowe miejsca Małej Ojczyzny. Miłośnicy zabytków architektury i urokliwych krajobrazów, siedząc jedynie w fotelu Odlotowej Kapsuły 5D Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, podziwiali filmy promujące Kielecczyznę. Angażując się w lokalne przedsięwzięcia szkoła - jak mówi wicedyrektor placówki Małgorzata Garczewska - stwarza swoim uczniom możliwości wszechstronnego rozwoju, czego najlepszym przykładem jest osiągnięcie Dominiki, uczennicy kształcącej się w staszowskim „ekonomiku” w zawodzie technik logistyk.
Tekst: J.Ł,M.O.
2014.04.29 - Dzień otwarty w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie.
We wtorek 29 marca 2014 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie po raz kolejny odbył się „Dzień Otwarty”. Wzięli w nim udział gimnazjaliści okolicznych szkół. Wśród gości byli także rodzice i nauczyciele. Uczniów gimnazjów przywitali młodzi hotelarze oraz łacińska sentencja: „Hospes hospiti sacer”. Zgodnie z zacytowanym powiedzeniem gospodarze „ekonomika” dołożyli wszelkich starań, aby zwiedzający zdobyli jak najwięcej rzetelnych informacji i aby poczuli miłą atmosferę szkoły. Stanowiska BMI, informatyczne, fryzjerskie, gastronomiczne, hotelarskie, zdrowego odżywiania, gier komputerowych, degustacja wypieków i przekąsek - to tylko niektóre z atrakcji tego niezwykłego dnia. Nikt się nie nudził, gdyż program zakładał pokaz pracowni ogólnokształcących i zawodowych,
Czytaj dalejZwiń
spotkania z uczniami, quizy. Każdy profil przygotował stanowisko przedmiotowe, które w ciekawy sposób prezentowało zalety danego kierunku. W roku 2014/2015 szkoła proponuje kształcenie w poszukiwanych na krajowych i zagranicznych rynkach pracy zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik logistyk, technik informatyk, technik ekonomista oraz w wielu zawodach w ramach ZSZ (fryzjer, sprzedawca, murarz, kucharz, cukiernik, piekarz, wędliniarz, monter, blacharz samochodowy, stolarz, krawiec). Placówka zaprezentowała doskonałą bazę i zaplecze sportowe. Wyeksponowała ostatnie spektakularne sukcesy swoich wychowanków. Przedstawiła również ofertę zajęć pozalekcyjnych, w tym: wolontariat, zespół ratowniczy, kółko malarskie. Rozległa wiedza i umiejętności uczniów to efekt pracy, a także nauki w nowoczesnych pracowniach przedmiotowych, wyposażonych w tablice interaktywne czy rzutniki multimedialne. Znaczna część pomocy dydaktycznych została pozyskana dzięki środkom unijnym. Uczniowie ZSE chwalili się pracownią gastronomiczną, pracownią hotelarską z recepcją i pokojem hotelowym, multimedialną pracownią do nauki języków, 5 salami informatycznymi, pracowniami różnego kształcenia zawodowego i ogólnokształcącego, halą gimnastyczną z siłownią oraz skomputeryzowaną biblioteką z czytelnią multimedialną. Goście usłyszeli o realizowanych w szkole projektach unijnych, o kompleksowych działaniach dostosowanych do potrzeb uczniów i kierunków kształcenia. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji oraz nauczycieli uczniowie mają szansę na bezpłatne kursy zawodowe, kursy językowe, wycieczki przedmiotowe, wyjazdy zagraniczne. Zwieńczeniem „Dnia Otwartego” była część artystyczna, podczas której wystąpił jedyny w Staszowie zespół muzyczny złożony z uczniów, absolwentów i kadry pedagogicznej. O dobry humor wszystkich odwiedzających zadbał szkolny kabaret. Wielu gimnazjalistów opuściło mury ZSE z nagrodami (klawiaturami, myszkami, termokubkami, parasolkami, filiżankami) zdobytymi podczas licznych rywalizacji sportowych oraz konkursów, między innymi „Konkursu wiedzy o żywieniu” i „Konkursu informatycznego”. Ogłoszono również zwycięzcę konkursu facebook’owego na hasło promocyjne Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie. Mistrzem krótkiej formy rymowanej został Kacper Machowski z III klasy Publicznego Gimnazjum w Czajkowie. Oto nagrodzone hasło:
„ZAPRASZAMY CIĘ KOLEGO DO EKONOMIKA STASZOWSKIEGO!
TU KUCHARKA UGOTUJE, INFORMATYK ZREPERUJE.
PROFESORZY BARDZO MILI, CHĘTNIE BY CIĘ NAUCZYLI,
WIĘC PRZYBYWAJ UCZNIU DROGI, TU NIE ZAZNASZ ŻADNEJ TRWOGI!”
Uśmiechy na twarzach uczniów i wiele miłych słów skierowanych do całego środowiska szkoły świadczyły o tym, że jest to miejsce przyjazne, nowoczesne, otwarte na potrzeby młodych ludzi.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili naszą placówkę. Do zobaczenia we wrześniu bieżącego roku.
tekst: Zespół redakcyjny ZSE im. Jana Pawła w Staszowie
2014.04.28 - Warsztaty w Szydłowie i Rakowie
Po raz kolejny odbyły się warsztaty dla gimnazjalistów, tym razem z Gimnazjum im. W. S. Reymonta w Szydłowie i z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rakowie.
Tak jak poprzednio zajęcia przygotowali i prowadzili uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką Pani Małgorzaty Piątkowskiej-Zalewskiej, Pani Anny Pargieła, Pani Anny Andrzejczuk i Pana Norberta Kuli. Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z Gimnazjów z formami zajęć przedmiotów zawodowych prowadzonych w naszej szkole przez aktywne w nich uczestnictwo. Na poszczególnych stanowiskach młodzież gimnazjalna przy pomocy uczniów ćwiczyła umiejętności związane z układaniem serwetek, nakrywaniem do stołu, noszeniem tac kelnerskich oraz analizowała wyposażenia baru. Uczestnikom zajęć zostały przedstawione również pozostałe kierunki kształcenia, które oferuje nasza szkoła, tj. technik hotelarstwa, technik ekonomista, technik informatyk i technik logistyk. Warsztaty te sprawiły ogromną radość zarówno gimnazjalistom, jak i młodym „trenerom’’.
tekst: Norbert Kula
2014.04.25 - Międzyszkolny Konkurs Plastyczny
Międzyszkolny Konkurs Plastyczny ma za zadanie pogłębianie wiedzy na temat życia i nauczania naszego Patrona Szkoły oraz motywowanie do naśladowania Ojca Świętego Jana Pawła II, a także odwołanie się do nieprzemijających wartości i idei tkwiących w życiu i działalności sławnego Polaka.
W ten sposób chcemy przygotować się do kanonizacji Naszego Wielkiego Rodaka i jeszcze lepiej przypomnieć jego wielkie dzieło, którego w sposób szczególny jesteśmy spadkobiercami.
Pobierz regulamin
2014.04.14 - Rajd rowerowy im. Jana Pawła II
W dniu 14 kwietnia 2014 roku odbył się rajd rowerowy im. Jana Pawła II zorganizowany przez nauczycieli wychowania fizycznego Norberta Kulę i Mateusza Franusa. Celem wycieczki było promowanie idei zawartej w nauczaniu Jana Pawła II przez sport, popularyzacja aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu, rozwijanie turystyki rowerowej oraz integracja młodzieży. Trasa rajdu przebiegała: Staszów – Kurozwęki – Chańcza – Kurozwęki - Staszów. Mimo, że w dniu wyjazdu pogoda była zmienna młodzi rowerzyści okazali się nieustraszeni i pokonali ponad 30 km trasy. W rajdzie udział wzięło 18 uczniów. W Kurozwękach odbyło się ognisko, pieczenie kiełbasek i quiz, w którym czterech uczestników wycieczki otrzymało nagrody książkowe za największą wiedzę na temat życia Jana Pawła II. Wszyscy wrócili zadowoleni i zrelaksowani.
Czytaj dalejZwiń
Uczestnicy rajdu rowerowego:
- Patrycja Michalak
- Aleksandra Siłka
- Ernest Szumiłło
- Mateusz Skrzypek
- Adrianna Niziałek
- Izabela Pawlaczyk
- Wojciech Kos
- Adrian Ryguła
- Kamil Gozdek
- Karol Żak
- Adrian Mierzyński
- Damian Mendycki
- Karol Wójcik
- Kamil Kiełb
- Karol Jasiński
- Kamil Rogóz
- Mateusz Maruszak
- Norbert Franos
tekst: N.Kula
2014.04.14 - Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych podczas zajęć
Na każdych zajęciach praktycznych czekają na nas kulinarne wyzwania, podczas których zdobywamy i doskonalimy umiejętności sporządzania potraw i napojów. Tym razem przygotowaliśmy przekąski bankietowe na przyjęcie w stylu angielskim. Przyrządzamy swoje dania z pasją i smakiem ponieważ gotowanie jest dla nas przyjemnością i odskocznią od codziennych obowiązków. Przed nami suflet owocowy oraz lody melba, nie możemy się już doczekać tych wykwintnych słodkości.
2014.04.10 - Popularyzacja zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem
W czwartek 10 kwietnia uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych wzięli udział w zajęciach propagujących prozdrowotny styl życia. Każda grupa wiekowa uczestniczyła w 45 minutowym spotkaniu zorganizowanym w ramach projektu „Promocja zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. Pani Jadwiga Zapała - specjalista do spraw promocji zdrowia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w formie interaktywnego wykładu przedstawiła zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem.
- Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
- Nie pij alkoholu; jeśli pijesz ogranicz jego spożycie.
Czytaj dalejZwiń
- Wystrzegaj się otyłości.
- Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
- Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
- Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
- Bierz udział w programach szczepień ochronnych, przede wszystkim przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B.
- Bierz udział w badaniach przesiewowych.
2014.04.06 - „Ekonomik” w roku kanonizacji Jana Pawła II
16 października 2003 roku w 25-rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża Zespołowi Szkół Ekonomicznych zostało uroczyście nadane imię Jana Pawła II.
Jesteśmy dumni, że Jan Paweł II jest Patronem naszej szkoły, że Jego postać widnieje na sztandarze. Przyjęcie takiego Patrona było zaszczytem dla uczniów, grona pedagogicznego, pracowników szkoły i rodziców oraz zobowiązaniem do wcielania w życie nauk Papieża.
Rok po uroczystości nadania imienia szkole odbyła się pielgrzymko-wycieczka do Włoch, a przede wszystkim do Watykanu. Spotkanie z Ojcem Świętym to wielkie wydarzenie. Wierzymy, że Jego błogosławieństwo, a także modlitwa pomagają naszej szkole przetrwać trudne chwile i realizować zamierzone cele.
Czytaj dalejZwiń
Należymy do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Tworzymy wspólnotę, spotykamy się przy wielu okazjach tematycznie związanych z działalnością Jana Pawła II.
Papież szczególnie ukochał młodzież, ona odwzajemniała mu się tym samym. Potrafił dotrzeć do serc i umysłów młodych ludzi, przywiązywał szczególną wagę do spotkań z nimi.
Wdrażanie w życie nauk Ojca Świętego jest podstawowym zadaniem wychowania młodego pokolenia. Pracownicy naszej szkoły z radością podejmują je każdego dnia.
Kanonizację Jana Pawła II pragniemy uczcić „Świętem Patrona Szkoły”, które odbędzie się w dniu 21 października 2014 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie. Ten dzień to punkt kulminacyjny naszych uroczystości.
Obchody „Święta Patrona Szkoły” trwają cały rok. Obfitują w wiele imprez odbywających się zarówno na terenie placówki, jak i powiatu staszowskiego.
Planując działania w ramach tegorocznych uroczystości opracowaliśmy harmonogram zadań
w odniesieniu do różnych umiejętności uczniów: literackich, plastycznych czy sportowych. Przyjęte cele mają charakter edukacyjny, wychowawczy i społeczny, a ich adresatami są nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale również społeczność lokalna, w tym ludzie potrzebujący pomocy. Odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II i konkurs klas gastronomicznych na wadowicką kremówkę. Został założony Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi, w trakcie realizacji jest film pt. „Znani oraz cenieni o miłości, poświęceniu i przebaczeniu”. W najbliższym czasie zaplanowaliśmy: I Międzyszkolny Bieg im. Jana Pawła II, I Memoriał Pływacki ku czci Jana Pawła II, Rajd Papieski.
Jednym z istotnych duchowych punktów przygotowania do „Święta Patrona Szkoły” jest czerpanie z nauki Jana Pawła II przy budowaniu cywilizacji miłości poprzez wolontariat. Idea wolontariatu oparta na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności stanowi konkretne działanie na rzecz drugiego człowieka. Wnosi dobro w życie ludzi opuszczonych, marginalizowanych i stanowi element kształtowania prospołecznych postaw młodzieży. Uczniowie naszej szkoły przeprowadzają akcje charytatywne pod nazwą „Pomnik Jana Pawła II”. Zbierają pieniądze i rzeczy materialne dla Domu Dziecka w Łoniowie. Pomagają ludziom chorym, starszym i samotnym z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Koniemłotach. Organizują spotkania z dziećmi niepełnosprawnymi
w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Staszowie.
Ojciec Święty zostawił nam skarb swego nauczania. Skarb ten jest dla Kościoła,
a w szczególności dla Polaków bardzo wielkim wyzwaniem i zachętą do refleksji oraz rachunku sumienia. Wierzymy, że nasi uczniowie staną na wysokości zadania. Będą wiernie naśladować Wielkiego Polaka i Wielkiego Człowieka – Jana Pawła II.
Zespół redakcyjny Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie
2014.04.04 - Warsztaty dla gimnazjalistów z Jarosławic
Dzisiaj odbyły się warsztaty dla gimnazjalistów z Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jarosławicach. Zajęcia przygotowali i prowadzili uczniowie kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką p. Małgorzaty Piątkowskiej-Zalewskiej, p. Anny Pargieła i p. Norberta Kuli. Podczas warsztatów młodzi trenerzy pokazali efekty praktycznego kształcenia w zawodach gastronomicznych i hotelarskich. Młodzież gimnazjalna miała okazję ćwiczyć wykonywanie ozdób z warzyw, jak również dekoracyjnie układać serwetki, nakrywać do stołu, nosić tace kelnerskie oraz analizować wyposażenia baru. W trakcie spotkania uczniowie poznali również inne kierunki, które oferuje nasza szkoła. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Niektórzy uczestnicy zajęć zadeklarowali, że spotkamy się ponownie we wrześniu w murach naszej szkoły.
tekst: A.Pargieła
2014.04.04 - Uczniowie „ ekonomika” laureatami etapu wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność” !!!!!
W tym roku odbyła się XII edycja Konkursu Wiedzy o NSZZ "Solidarność". Organizatorami tego przedsięwzięcia jak corocznie byli:
Zarząd Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność" oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty.Tematyka konkursu dotyczyła Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Ponadto swym zakresem obejmowała zagadnienia z okresu najnowszej (powojennej) historii Polski i wiedzy o społeczeństwie. Konkurs w swej tematyce obejmował podstawową wiedzę o ruchu związkowym w Polsce i na świecie, ponad to dotykał uniwersalnych celów i funkcji związków zawodowych.
Czytaj dalejZwiń
Dotyczył także, w stopniu podstawowym, zagadnień związanych z prawem pracy i bezpieczeństwem pracy. Konkurs Wiedzy o NSZZ „Solidarność” jest adresowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. Do młodzieży, która wejdzie za parę lat w aktywne życie zawodowe i społeczne, a co za tym idzie, powinna się do tego jak najlepiej przygotować. Konkurs jest dobrowolny. W cały województwie do eliminacji szkolnych przystąpiło około 600 uczniów. Konkurs dzielił się na dwa etapy:
1. Etap wewnątrzszkolny, który został przeprowadzony w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II 21 lutego 2014r. w formie testowej przez komisję szkolną. Brało w nim udział 27 uczniów naszej szkoły. W wyniku eliminacji szkolnych do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 3 uczniów. Uczniowie reprezentujący Zespół Szkół Ekonomicznych na kolejnym etapie to: Martyna Sobańska klasa III D, Anna Wójcik oraz Dominik Jędryka z klasy II C.
2. Etap finałowy, który odbył się w sobotę, 22 marca 2014r. Wzięło w nim udział 74 uczniów
z 33 szkół województwa świętokrzyskiego.
Uczniowie ZSE stanęli przed trudnym zadaniem wykazania się rozległą wiedzą
z najnowszej historii Polski oraz szczegółową wiedzą z naszego regionu. Rozwiązywali zadania zamknięte i otwarte w formie testu pisemnego, które z pewnością sprawiłyby wiele trudności niejednemu specjaliście. Dnia 1 kwietnia 2014 r. ogłoszono wyniki konkursu oraz zostały wręczone nagrody i dyplomy.
Na uroczystości wręczenia nagród obecny był przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.
Możemy szczycić się tym, iż nasi uczniowie zostali laureatami tego konkursu. Znaleźli się wśród 10 nagrodzonych finalistów .
Martyna Sobańska zajęła 4 miejsce, w ramach przewidzianych nagród otrzymała wieżą stereo, natomiast pozostali uczniowie tj. Anna Wójcik została nagrodzona aparatem cyfrowym NIKON COOLPIC S2700,a Dominik Jędryka- zewnętrznym dyskiem twardym TOURO MOBILE 500 GB. Każdy z laureatów otrzymał również drobne upominki: książki, grę, pen drivy , kubki, albumy, futerały na płyty CD oraz pamiątkowe koszulki.
 
 
2014.03.26 - Ciąg dalszy warsztatów z zakresu obsługi konsumenta i gościa hotelowego w Gimnazjum nr 2 w Staszowie
Chcąc przybliżyć gimnazjalistom tajniki zawodów, które znajdują się w ofercie kształcenia w naszej szkole po raz kolejny odwiedziliśmy Gimnazjum nr 2 w Staszowie. Celem warsztatów było zapoznanie z formą zajęć przedmiotów zawodowych poprzez aktywne w nich uczestnictwo. Na poszczególnych stanowiskach uczniowie zdobywali umiejętności z zakresu: kelnerstwa, carvingu, aranżacji stołów, organizacji baru i bufetu. Spotkania przebiegały w miłej atmosferze, a uśmiechy na twarzach naszych młodszych kolegów sprawiły nam – organizatorom – ogromną satysfakcję. Miejmy nadzieję, że z niektórymi z nich spotkamy się we wrześniu.
tekst. M.O.
 
 
2014.03.26 - Rozstrzygnięcie konkursu „Na kremówkę papieską”
Realizując założenia programowe na obecny rok pracy dydaktyczno-wychowawczej w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie odbył się konkurs ‘’Kremówki Papieskiej”. Przygotowały go i zorganizowały nauczyciele przedmiotów gastronomicznych: Magdalena Stemplewska, Anna Pargieła i Małgorzata Opala. W dniu 26 marca 2014 r. do konkursu przystąpiły cztery, trzyosobowe grupy, które pracowały nieprzerwanie przez pięć godzin lekcyjnych, przygotowując od podstaw ciasto oraz krem. Komisja konkursowa w składzie: Pan Dyrektor Jan Ungeheuer, Panie Wicedyrektor - Małgorzata Garczewska i Joanna Mazur, przyznała pierwsze miejsce uczennicom klasy I „e” Angelice Małek, Aleksandrze Czerneckiej i Darii Marczewskiej.
Czytaj dalejZwiń
Drugie miejsce zajęły uczennice klasy III „e” Aneta Ceber, Angelika Orkisz i Anna Głuch. Natomiast trzecie miejsce uczennice klasy II „f” Aleksandra Zalewska, Liwia Mogielnicka i Jadwiga Kwiecień. W konkursie wzięły również udział uczennice klasy II „f” Aleksandra Fudalewska, Justyna Golonka i Angelika Chmiel. Komisja przyznawała punkty za walory smakowe kremu i ciasta oraz za estetykę podania.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
tekst: A. Pargieła
2014.03.25 - Goście z Winnicy w ZSE
Od pewnego czasu za pośrednictwem mediów śledzimy wydarzenia na Ukrainie, gdzie sytuacja zmienia się z dnia na dzień, z minuty na minutę. Możliwe, że to co dzieje się u naszego wschodniego sąsiada to początek budowania nowoczesnego, demokratycznego państwa. Jednak obok tych wydarzeń toczy się normalne życie, tj. ludzie pracują, uczą się, robią zakupu, świętują urodziny, odwiedzają przyjaciół. Takich właśnie mieszkańców Ukrainy witaliśmy w ostatnich dniach w Staszowie. We wtorek goście z zaprzyjaźnionej Winnicy, z którą Staszów współpracuje od 11 lat, odwiedzili naszą szkołę. W jednej z pracowni spotkali się z dyrekcją, uczniami i nauczycielami. Była to doskonała okazja do wymiany poglądów na różne tematy, zarówno te codzienne, jak i te bardzo poważne. Następnie goście zwiedzili szkołę, pracownie zawodowe i ogólnokształcące. Wykazywali duże zainteresowanie wyposażeniem placówki oraz kierunkami kształcenia szkoły.
tekst: M.O.
2014.03.25 - Konkurs „Na kremówkę papieską”
W ramach działań zaplanowanych w harmonogramie obchodów „Święta Patrona Szkoły” ogłaszamy, że 26.03.2014 r. o godz. 10 odbędzie się szkolny konkursu „NA KREMÓWKĘ PAPIESKĄ”.
"(...) A tam była cukiernia. Po maturze chodziliśmy na kremówki. Że myśmy to wszystko wytrzymali, te kremówki po maturze."
Wadowice, 16 czerwca 1999 roku - Jan Paweł II
Regulamin konkursu w załączeniu.
2014.03.23 - Warsztaty dla gimnazjalistów z Rytwian i Staszowa
Tradycyjnie od kilku lat w okresie wiosennym spotykamy się z gimnazjalistami okolicznych szkół. Pierwsze zajęcia z całego cyklu spotkań odbyły się w poniedziałek w Gimnazjum w Rytwianach oraz we wtorek w Gimnazjum nr 2 w Staszowie. Zajęcia przygotowali i prowadzili uczniowie kształcący się w zawodach: technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką p. M.Olczak i p. M.Stemplewskiej. Warsztaty miały na celu praktyczne pokazanie zawodów gastronomicznych i hotelarskich, w których kształci nasza szkoła. Młodzież gimnazjalna przy wsparciu młodych „trenerów” i nauczycieli opiekunów przygotowywała dekoracje z warzyw i owoców, nakrywała stoły, układała serwetki, nosiła tace kelnerskie, analizowała wyposażenie baru. W trakcie spotkania gimnazjaliści poznali specyfikę „ekonomika” oraz kierunki kształcenia na przyszły rok szkolny.
Zdjęcia w GALERII
tekst. M.O.
2014.03.21 - Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II „Wolność przez prawdę”
Konsekwentnie realizując kolejne założenia programowe na obecny rok pracy dydaktyczno-wychowawczej w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie został przeprowadzony etap międzyszkolny Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II pod hasłem „Wolność przez prawdę”.
Przy wspólnym zaangażowaniu społeczności szkolnych z terenu powiatu staszowskiego tworzymy żywy pomnik przybliżający nauczanie i Osobę Patrona naszej szkoły – Jana Pawła II. Oczekując na kanonizację papieża Polaka, która odbędzie się w Rzymie 27 kwietnia 2014r., już teraz aktywnie uczestniczymy w nauczaniu oraz zgłębianiu tych treści i prawd przekazywanych nam w czasie Jego pontyfikatu.
Czytaj dalejZwiń
Do konkursu na etapie międzyszkolnym w dniu 18 marca 2014r. przystąpiło 9 uczniów z trzech szkół ponadgimnazjalnych: Liceum Ogólnokształcące im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Bogorii, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie. Komisja Konkursowa wyłoniła trzech laureatów: I - Dominika Maj (LO Staszów), II - Kinga Kardaś (LO Bogoria), III - Mateusz Maruszak (ZSE Staszów).
Naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Maruszak (kl. Ie), Michał Polit (kl. Id), Aleksandra Siłka (kl. Ie).
Natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych przystąpiło 14 uczniów z pięciu szkół z naszego terenu: Publiczne Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki w Staszowie, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Staszowie, Publiczne Gimnazjum w Bogorii, Publiczne Gimnazjum w Rytwianach, Publiczne Gimnazjum w Czajkowie. Laureatami okazali się uczniowie: I - Joanna Sowińska (ZSO Rytwiany), II - Anna Choina (Gimnazjum Bogoria), III - Agnieszka Kowalska (Gimnazjum nr 2 Staszów).
Jest wielce znaczącym fakt, iż w tworzenie tego „żywego pomnika” Jana Pawła II włącza się tak znacząca grupa uczniów wraz ze swoimi wychowawcami. Pragniemy okazać wdzięczność dyrekcjom szkół, dyrekcji naszej szkoły, nauczycielom i wychowawcom, księżom katechetom, a przede wszystkim młodzieży, którzy z takim zaangażowaniem zgłębiają i upowszechniają nauczanie wielkiego Papieża.
Dziękujemy Radzie Rodziców naszej szkoły za ufundowanie wartościowych nagród dla laureatów konkursu.
Ojciec Święty w swoim nauczaniu podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny zwracał szczególną uwagę na odpowiedzialne zagospodarowanie płaszczyzny wolności: „odzyskana wolność jest zadaniem i historyczną szansą, której nie można zmarnować”. Ale tylko wolność oparta na prawdzie. To od tych wartości zależy przyszłość człowieka i społeczeństw, przyszłość narodu i państwa, Europy i świata. „Jest więc szczególna odpowiedzialność za słowa, które się wypowiada, bo one mają moc świadectwa: albo świadczą o prawdzie i są dla człowieka dobrem, albo też nie świadczą o prawdzie i są jej zaprzeczeniem, a wtedy są dla człowieka złem”.
2014.03.20 - Wizyta w Domach dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie.
„Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa,
nadzieją, która ciągle kwitnie, przyszłością,
która bez przerwy się otwiera”
Jan Paweł II
W czwartek 20 marca 2014 roku przedstawicielki Samorządu Szkolnego Magda Polasz i Monika Urbańska wraz z opiekunami Barbarą Darowską, Martą Olczak i Anną Pargiełą odwiedziły Domy Dzieci i Młodzieży w Łoniowie. Dzięki mobilizacji całej społeczności szkolnej udało się zgromadzić i przekazać upominki: zabawki, słodycze, artykuły szkolne.
Czytaj dalejZwiń
Wizyty w placówkach opiekuńczo - wychowawczych zawszą są dla uczniów nie lada przeżyciem. Również i nam towarzyszyło „lekkie” zdenerwowanie, które szybko minęło po przekroczeniu progu domu. Zostałyśmy bardzo miło przyjęte przez całą społeczność placówki: dyrekcję, wychowawców a zwłaszcza dzieci. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor miałyśmy okazję zobaczyć, jak funkcjonują instytucjonalne formy pieczy zastępczej w Polsce, szczególne tak innowacyjne jaką są Domy Dzieci i Młodzieży w Łoniowie. Tego typu inicjatywy pozwalają młodzieży dostrzec problemy życia społecznego oraz rozbudzają empatię i zachęcają do pomagania drugiemu człowiekowi.
tekst: M.O.
2014.03.10 - Żyj zdrowo i kolorowo! – Tydzień Profilaktyki podsumowanie
Tradycją w naszej szkole stał się „Tydzień Profilaktyki”. Od kilku lat młodzież poszczególnych klas spotyka się z przedstawicielami instytucji wspomagających pracę ZSE. W tym roku „Tydzień Profilaktyki” to pięć bardzo intensywnych dni od 3 do 7 marca 2014 roku. Każdemu towarzyszyło inne hasło, i tak:
- poniedziałek - „Jem zdrowo - żyję zdrowo. Zdrowe odżywianie w praktyce”
- wtorek - „Uwolnij mózg od uzależnienia!”
- środa - „Stop przemocy – spróbujmy inaczej”
- czwartek - „Asertywność sposób na radzenie sobie z własną i cudzą agresją”
- piątek - Podsumowanie
Czytaj dalejZwiń
W tym czasie gościliśmy w naszej szkole: Panią st. sierż. Mariolę Marszałek i Pana mł. asp. Mariusza Domagałę z Komendy Powiatowej Policji, Panią Halinę Męcińską z SANEPID-u, Panią Agatę Smagłowską z Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej, Panią Edytę Polak z MOPS-u, Panią Justynę Kowalczyk z Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.br>
Spotkania te miały formę prelekcji oraz warsztatów, na których poruszono problemy związane z:
- odpowiedzialnością za swoje postępowanie, czyli konsekwencje uzależnienia od narkotyków i innych środków psychoaktywnych wśród młodzieży,
- odpowiedzialnością prawną ucznia w związku z naruszeniem zasad współżycia społecznego,
- przemocą w rodzinie,
- profilaktyką HIV i AIDS,
- zdrowym odżywianiem,
- stresem.
„Tydzień Profilaktyki” to nie tylko poważne spotkania, ale także zabawa. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy kolorowe dni, czyli „niebieską środę” w zgodzie z harmonią i dobrym samopoczuciem i „żółty czwartek”, czyli „Jak dobrze być optymistą!”. Uczniowie ubrani na żółto lub niebiesko nie byli w tych dniach pytani. W czwartek dwuosobowe zespoły reprezentujące klasy pierwsze i drugie w konkursie plastycznym „Używki?! Nie, dziękuję!” walczyły o „Voucher na 1 dzień bez pytania”. Po burzliwej dyskusji i analizie prac za najlepszy uznano plakat Katarzyny Pluczyńskiej i Weroniki Nowak z I „b”, drugie miejsce zdobyły Justyna Skuza i Wioletta Topór z II „c”, a trzecie Kinga Kałamaga i Vita Oliynyk z II „b”.
Koordynatorem „Tygodnia Profilaktyki” była p. M. Olczak, a w jego realizacji również uczestniczyły: p. A. Pargieła i p. M. Stemplewska. Realizacja wielu zadań możliwa była dzięki wsparciu i pomocy p. wicedyrektor M. Garczewskiej i p. E. Krzystanek – pedagoga szkolnego.
Zdjęcia w galerii.
tekst: M.O.
2014.03.03 - Zdrowe odżywianie – Tydzień Profilaktyki
Pierwszy dzień Tygodnia Profilaktyki rozpoczęły zajęcia warsztatowe poświęcone zdrowemu odżywianiu, zorganizowane przez nauczycielki przedmiotów gastronomicznych Magdalenę Stemplewską i Annę Pargiełę. W warsztatach wzięły udział uczennice klasy II E technikum żywienia i organizacji usług gastronomicznych. Uczestniczki dokonały samooceny swojego sposobu odżywiania na podstawie testów, dokonały pomiaru wysokości, wagi, obwodu talii i bioder w celu wyliczenia wskaźników BMI i WHR . Na tej podstawie można było ustalić ewentualne nieprawidłowości wagi czy budowy. Uczennice wykazały się bogatą wiedzą na temat zdrowego stylu życia, zwyciężczyniami konkursu z tej dziedziny zostały Liwia Mogielnicka, Natalia Skrzyńska oraz Aleksandra Zalewska.
Czytaj dalejZwiń
tekst i fot-. M. Stemplewska
2014.03.03 - Żyj zdrowo i kolorowo! – Tydzień Profilaktyki „czas zacząć”
Szkoła to miejsce, w którym podejmujemy różne działania dla poprawy zdrowia i samopoczucia. Przez profilaktykę zachowań zdrowotnych, tworzenie przyjaznego środowiska fizycznego i społecznego uczymy się jak zdrowiej i bezpieczniej żyć. Tradycyjnie, jak w poprzednich latach rozpoczynamy cykl spotkań z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Staszowie, SANEPID-u, Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej oraz MOPS-u. Bieżący tydzień to nie tylko warsztaty i prelekcje, ale także konkurencje i zabawa.
Harmonogram „Tygodnia Profilaktyki” znajduje się poniżej.
Harmonogram Tygodnia Profilaktyki w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie 03.03.2014 – 07.03.2014
2014.02.25 - Konkurs Międzyszkolny Wiedzy o Janie Pawle II

Realizując założenia programowe na obecny rok pracy dydaktyczno-wychowawczej w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie odbył się etap szkolny Konkursu Międzyszkolnego Wiedzy o Janie Pawle II pod hasłem „Wolność przez prawdę”. W dniu 25 lutego 2014r. do konkursu przystąpiło 162 uczniów z naszej szkoły. Komisja Konkursowa wyłoniła sześciu laureatów: Mateusz Maruszak (kl. Ie), Michał Polit (kl. Id), Bernadeta Wątroba (kl. Ic), Marta Jastrząb (kl. IIc), Aleksandra Siłka (kl. Ie), Dawid Paluch (kl. Id). Będą oni reprezentować szkołę w dalszym etapie międzyszkolnym, który odbędzie się 18 marca 2014r. o godz.10.00. w murach naszej szkoły.
Czytaj dalejZwiń
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych swój udział w konkursie zgłosili: Liceum Ogólnokształcące im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Bogorii, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie.
Natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych uczestniczyli uczniowie z pięciu szkół: Publiczne Gimnazjum nr 1 im. T.Kościuszki w Staszowie, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Staszowie, Publiczne Gimnazjum w Bogorii, Publiczne Gimnazjum w Rytwianach, Publiczne Gimnazjum w Czajkowie.
Przygotowując i realizując ten konkurs, zapraszając inne szkoły z terenu powiatu staszowskiego do udziału w nim, upowszechniamy i przybliżamy nauczanie Patrona Naszej Szkoły – Jana Pawła II. Oczekując na kanonizację, która odbędzie się 27 kwietnia 2014r., już teraz spoglądamy ku prawdom, których nauczał nasz Rodak.
Papież przecież wyraźnie wskazywał w czasie IV Pielgrzymki do Ojczyzny, że „odzyskana wolność jest zadaniem i historyczną szansą, której nie można zmarnować”. Ale tylko wolność oparta na prawdzie. To od tych wartości zależy przyszłość człowieka i społeczeństw, przyszłość narodu i państwa, Europy i świata.
2014.02.20 - Warsztaty „Nie zawstydzaj, nie upokarzaj. O agresji i przemocy.”

W czwartek 20 lutego 2014 roku uczniowie klasy I „e” kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych wzięli udział w warsztatach pt.: ”Nie zawstydzaj, nie upokarzaj. O agresji i przemocy.” Przeprowadziła je Pani Agnieszka Siuda – Góra z Młodzieżowego Centrum Kariery w Staszowie. Spotkanie to było jednym z zadań realizowanych w ramach Programu Profilaktyki. Głównym celem zajęć było wykształcenie u uczniów umiejętności radzenia sobie z sytuacjami nietypowymi i stresującymi. Podczas warsztatów młodzież nauczyła się, w jaki sposób aktywnie słuchać i wyrażać własne potrzeby. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że na stosowaniu przemocy tracą wszyscy – również sprawcy.
tekst. M.O.
2014.02.17 - ZAKOŃCZENIE REKRUTACJI NA PRAKTYKI ZAWODOWE W RAMACH PROGRAMU LEONARDO DA VINCI - PROGRAM UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE - PROJEKTY MOBILNOŚCI

Z przyjemnością informujemy o zakończeniu procesu rekrutacyjnego na praktyki zawodowe we włoskim Rimini dla 30 uczniów naszej szkoły w zawodach: technik hotelarstwa, technik organizacji usług gastronomicznych i technik ekonomista. Aby przystąpić do walki o możliwość rozwijania swoich umiejętności zawodowych we Włoszech uczniowie musieli wyróżniać się dobrymi wynikami w nauce, zwłaszcza z języka angielskiego oraz przedmiotów zawodowych oraz odznaczać się wysoką kulturą osobistą, komunikatywnością i odpowiedzialnością za podejmowane decyzje.
Czytaj dalejZwiń
Rekrutacja odbywała się w następujących etapach:
a) przyjęcie zgłoszeń od uczniów w formie podań,
b) rozpatrzenie podań i wstępna weryfikacja pod kątem spełnienia w/w warunków,
c) przeprowadzenie testu diagnozującego z języka angielskiego,
d) sporządzenie listy z ocenami z przedmiotów zawodowych oraz języka angielskiego,
e) zsumowanie uzyskanych punktów oraz sporządzenie listy rankingowej uczennic i uczniów zakwalifikowanych do udziału w projekcie oraz listy rezerwowej.
Oto szczęśliwi zwycięscy:
Technik hotelarstwa:
Magdalena Polasz
Małgorzata Janik
Barbara Gumuła
Kinga Ślęzak
Monika Augustyn
Dominika Gozdek
Klaudia Choina
Anna Kmiecik
Angelika Orzeł
Paulina Malinowska
Technik organizacji usług gastronomicznych:
Angelika Orkisz
Aneta Cuber
Anna Głuch
Karolina Jakóbik
Kinga Borkowska
Malwina Kułaga
Sylwia Kowalska
Maja Madej
Karolina Góral
Barbara Kałczuga
Technik ekonomista:
Angelika Krauze
Eliza Maj
Izabela Łuszcz
Monika Raczyńska
Izabela Pawlaczyk
Anna Borycka
Dominika Maćkowska
Arleta Różańska
Łukasz Gwóźdź
Patrycja Klamczyńska
Praktyki odbędą się w okresie od 21.05.2014 do 20.06.2014 we włoskich przedsiębiorstwach. Projekt pt.: „Nauczycielem wszystkiego jest dobra praktyka” realizowany jest przez naszą szkołę w ramach programu Leonardo da Vinci - Program Uczenie się przez całe życie - Projekty Mobilności.
Wszystkim gratulujemy i życzymy owocnych przygotowań do wyjazdu oraz niezapomnianych chwil we Włoszech.
2014.01.30 - Uwaga!!!
W dniu 31 stycznia 2014 roku o godzinie 15.30 odbędą się wywiadówki dla wszystkich klas naszej szkoły.
2014.01.15 - VI Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej pod tytułem „Funkcja hotelowa w obiektach zabytkowych”

Po raz kolejny dwie uczennice naszej szkoły kształcące się w zawodzie technik hotelarstwa Karolina Fitowska i Gabriela Mas wzięły udział w Olimpiadzie Wiedzy Hotelarskiej. Tradycyjnie etap okręgowy został zorganizowany w Zespole Szkół Ekonomicznych nr 1 w Krakowie. Organizatorem Olimpiady jest Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Współorganizatorami są: Polska Izba Hotelarstwa w Warszawie i Zespół Szkół Ekonomiczno – Hotelarskich im. Emilii Gierczak w Kołobrzegu. Do etapu okręgowego VI edycji Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej zakwalifikowało się 371 osób z całej Polski. Do III etapu Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej przejdzie tylko 30 osób z najlepszymi wynikami ze wszystkich okręgów. W ubiegłym roku naszej uczennicy zabrało zaledwie 4 punktów by pojechać do Kołobrzegu na rozgrywki centralne. Mamy nadzieję, że również w tym roku dziewczyny osiągną podobny lub wyższy wynik.
Tekst: M.Olczak
2014.01.14 - Spotkanie opłatkowe studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku

We wtorek 14 stycznia 2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość składała się z dwóch części. Rozpoczęła się od koncertu kolęd i inscenizacji bożonarodzeniowej w wykonaniu uczniów i nauczycieli. Zwieńczeniem spotkania był poczęstunek przygotowany przez młodzież pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych. Spotkanie przy kawie było doskonałą okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia. Przy świątecznie zastawionym stole była okazja, by wymienić poglądy, podyskutować o minionym czasie i o nadziejach związanych z Nowym Rokiem.
Tekst: M.Olczak
2014.01.08 - Konkurs „Bohater Mojej Małej Ojczyzny”

20 grudnia 2013 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Staszowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu "Bohater Mojej Małej Ojczyzny". Wśród zwycięzców znalazły się trzy uczennice z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie: Kinga Gałecka (klasa IV E), Dominika Dyl (klasa II B), Joanna Kapusta (klasa I E). Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości i Parafii Koniemłoty "Przyszłość". Podczas spotkania słowa uznania skierowali do młodzieży: Andrzej Kruzel- starosta staszowski, ks. Paweł Cygan- proboszcz parafii Koniemłoty oraz Małgorzata Garczewska- wicedyrektor ZSE. Miło nam poinformować, że w styczniu 2014 r. prace naszych uczennic pokazane będą w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Staszów, a następnie zostaną wydane w formie publikacji.
2013.12.13 - Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

W dniu 13.12.2013 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego odbył się drugi, rejonowy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Wzięło w nim udział po dwoje uczestników z pobliskich Gimnazjów i Liceów. Zespół Szkół Ekonomicznych reprezentowały uczennice klasy II „f”- Małgorzata Krupa i Anna Gumuła. Dziewczynom zaledwie jeden punkt uniemożliwił znalezienie się na podium. Po konkursie odbyła się prezentacja na temat alkoholu metylowego oraz przedstawienie pt. ‘’Sekret’’.
Tekst. A. Pargieła
2013. 12. 11 - Mikołajki w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Upośledzeniem Umysłowym

W dniu 11.12.2013 r. odbyło się spotkanie Mikołajkowe z podopiecznymi staszowskiego Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Upośledzeniem Umysłowym. Wolontariusze z ZSE im. Jana Pawła II wraz z opiekunem Panią Anną Pargieła wystąpili w strojach odpowiednich do okoliczności. Jedna z osób przebrała się za św. Mikołaja, a pozostałe założyły czapeczki mikołajkowe. Wolontariusze zaśpiewali kolędy i wygłosili wiersze zachęcając Mikołaja do pojawienia się na sali. Widok ten spowodował na każdej buzi szeroki uśmiech. Dzieci przywitały Mikołaja piosenką, a w nagrodę zostały obdarowane słodyczami. Dużo radości przyniosły śpiewy i tańce wraz z Mikołajem w rytmach kolęd i pastorałek. Dzieci pożegnały Mikołaja piosenką, a w zamian uzyskały obietnicę spotkania za rok.
Wolontariusze biorący udział w zabawie to uczennice klasy III ”e”: Aneta Cuber, Magdalena Mazur, Żaneta Stawiarz, Kinga Borkowska, Barbara Kałczuga.
Tekst. A. Pargieła
2013.12.11 - Romantyczne klimaty

„ - Czym jest poezja?
- Aktem odwagi, mową niemych słów, krzykiem symboli, porażką znaczeń, snem metafor, chwilą natchnienia. „
Tym właśnie cytatem Jerzego Sylwiana w budynku naszej szkoły rozpoczęto
10 grudnia br. o godz.11.00 IX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „ Romantyczne klimaty i nie tylko…”.
W konkursie wzięło udział 30 uczestników ze staszowskich szkół ponadgimnazjalnych.
Po wysłuchaniu jury nagrodziło następujące osoby:...
Czytaj dalejZwiń
I miejsce - Martyna Sobańska - ZSE, Kamil Bujak - ZS, Radosław Grabka - LO
II miejsce - Monika Banaś - ZS, Eliza Ratusznik - LO
III miejsce - Anita Bednarska - ZS, Katarzyna Szaniawska - LO
Wyróżnienia: Rafał Matraszek - LO, Agata Nowicka - LO.
Każdy uczestnik konkursu zaprezentował dwa utwory: jeden w języku polskim, a drugi w języku obcym (np. rosyjskim, angielskim, niemieckim, włoskim). Rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie i trudno było wyłonić zwycięzców. Niektórzy uczniowie podczas recytacji wykorzystywali rekwizyty lub podkłady muzyczne. W czasie trwania konkursu panowała miła atmosfera i rodzinny nastrój. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a każdy uczestnik pamiątkowy dyplom.
Konkurs ten staje się już tradycją wśród staszowskich szkół ponadgimnazjalnych
i zacieśnia między nimi więzi. Jego celem jest popularyzacja poezji wśród młodzieży, uwrażliwienie na piękno języka poetyckiego, propagowanie sztuki żywego słowa oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich. Cele te są corocznie spełniane i za każdym razem konkurs cieszy się ogromną popularnością i przyciąga coraz więcej uczestników.
Wszystkim recytatorom i ich opiekunom bardzo serdecznie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w nasze galerii.
2013.12.06 - Mikołajki 2013

W piątek 6 grudnia 2013 roku Samorząd Uczniowski zorganizował „Mikołajki”, a nauczyciele wychowania fizycznego „III Mikołajkowy Turniej o Puchar Dyrektora ZSE w Piłce Siatkowej Dziewcząt”. Do udziału w rozgrywkach zaproszono drużyny z innych szkół. Ostatecznie w rywalizacji wzięły udział cztery zespoły, którym kibicowali uczniowie „ekonomika”. Honorowy patronat nad tym dniem objął Święty Mikołaj, któremu towarzyszyła Śnieżynka. Nie zabrakło prezentów. Grzeczni zostali obdarowani słodkościami, a pozostali złotymi rózgami.
Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie.
Samorząd Uczniowski
2013.12.05 - I etap Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości

W dniu 5 grudnia 2013 po raz kolejny odbył się w naszej szkole I etap Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości. Organizatorem konkursu są: Zespół Szkół Nr 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie, Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Podkarpacki. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i jest trzystopniowy: etap I edukacyjny, etap II kwalifikacyjny i etap III ogólnopolski. Celem konkursu jest między innymi budzenie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań problematyką współczesnej rachunkowości, jak również popularyzacja zawodów związanych z tą dziedziną wiedzy. W I etapie uczestniczyli uczniowie technika ekonomisty- klasa IV c. Etap II odbędzie się 10 stycznia 2014, a etap III 6 i 7 marca 2014.
Tekst. G. Wyszyńska
2013.11.25 - Uczniowie Staszowskiego Ekonomika oddają honorowo krew

25 listopada 2013 roku dwudziestoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie w ramach Szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi oddawała honorowo krew w stojącym na staszowskim rynku ambulansie, należącym do Punktu Krwiodawstwa w Kielcach.
Bodźcem inicjującym akcję krwiodawstwa w ramach Szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi były przygotowania do obchodów święta Patrona Szkoły. Zachęciły one dużą liczbę uczniów do udziału w akcji, a ich postawa świadczy o ich wielkim sercu i wrażliwości na los drugiego człowieka. W ramach akcji uczniowie oddali ok. 10 litrów krwi – bezcennego daru dla innych, ratującego życie drugiego człowieka....
Czytaj dalejZwiń
Honorowe oddawanie krwi to jak mówią sami uczniowie: „nasze przygotowanie do wyniesienia na ołtarze Papieża Polaka, które odbędzie się w kwietniu 2014 roku …; jest to też nasze oddanie czci i dowód wdzięczności za nauki naszego Jana Pawła II …; nie jest to akcja jednorazowa, ponieważ nadal będziemy oddawać krew przyczyniając sie do ratowania życia innym ludziom …”. Wypowiedzi uczniów potwierdzają, że nauka Jana Pawła II jest ciągle żywa.
(tekst H. Myśliwiec, foto P. Więcław)
2013.11.25 - „Na drodze do kariery”.

W dniu 20.11.2013 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie projektu pt. „Na drodze do kariery” realizowanego w ramach programu Leonardo da Vinci i finansowanego w całości ze środków Unii Europejskiej. Beneficjenci projektu, uczniowie klas IV w zawodach technik ekonomista i logistyk, którzy od maja do czerwca br. odbywali praktyki zawodowe w Schkeuditz w Niemczech, przedstawili wyniki i efekty zakończonego projektu. Prezentacja multimedialna została podzielona na dwie części: pierwsza pokazywała pobyt uczniów na praktykach, warunki pracy w niemieckich zakładach, wycieczki oraz czas wolny w ośrodku Gut Wehlitz; celem drugiej części było zaprezentowanie efektów projektu...
Czytaj dalejZwiń
w kontekście zdobytych podczas praktyk umiejętności i kompetencji.
W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: starosta staszowski Andrzej Kruzel, wicestarosta Michał Skotnicki, przedstawiciel Wydziału Edukacji w Starostwie Bożena Mazur oraz naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej Jan Mazanka.
Niezwykle miło było nam gościć w murach szkoły grupę młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Staszowie pod opieką p. Beaty Wojtasińskiej i p. Jarosława Cichonia.
Uroczystość uświetnił występ szkolnego zespołu rockowego. Po zakończonej prezentacji praktykanci zaprosili gości na przygotowany przez nich poczęstunek. Na stole dominowały proste ale smaczne potrawy o wyraźnie niemieckim rodowodzie.
2013.11.25 - Stypendia Prezesa Rady Ministrów.

Weronika Opałko uczennica klasy IV c Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie. W ubiegłym roku szkolnym osiągnęła najwyższą średnią ocen w szkole (5,34) i jest tegoroczną laureatką Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Weronika jest pełną energii i radości życia dziewczyną. Można o niej powiedzieć,że jest współczesnym człowiekiem renesansu - interesuje się wieloma dziedzinami nauki, sztuki, kultury, jest bardzo kreatywna i twórcza. Brała udział w wielu konkursach z różnych przedmiotów. Jest laureatką Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Rachunkowości, szkolną mistrzynią gramatyki języka angielskiego, lauretką Powiatowego Matematycznego Maratonu Maturzysty i wielu innych konkursów. ....
Czytaj dalejZwiń
Jest przy tym niezwykle skromną i życzliwą innym osobą. Zawsze można na Nią liczyć, ponieważ jest bardzo obowiązkowa i odpowiedzialna. Jest uzdolniona w kierunkach ścisłych i humanistycznych. Posiada też zdolności artystyczne - prawdziwa dusza artystyczna. Ma duże poczucie humoru i potrafi dojrzale i z dystansem spojrzeć na różne problemy. Ma bardzo bogatą osobowość, jest człowiekiem o pięknym wnętrzu.
2013.11.22 - Uwaga!!!.
Uczniowie biorący udział w prjekcie "Edukacja Zawodowa w Praktyce".
Proszę pobrać i uzupełnić poniższy dokument w postaci elektronicznej, a następnie przesłać na adres zse.staszow@gmail.com.
2013.11.21 - Warsztaty z doradztwa zwodowego „Młodzież aktywna i przedsiebiorcza”

W dniu 21 listopada 2013 roku w Młodzieżowym Centrum Kariery w Staszowie Pani Agnieszka Siuda – Góra przeprowadziła warsztaty dotyczące przedsiębiorczości. Podczas zajęć wykonywaliśmy ćwiczenia, które pozwoliły nam poznać pojęcie przedsiębiorstwa i cechy idealnego przedsiębiorcy. Dzięki zdobytej wiedzy dowiedzieliśmy się także jak w przyszłości starać się o pracę i jak osiągnąć sukces zawodowy.
Tekst: uczniowie kl. III „c” – technik ekonomista i technik obsługi turystycznej
Link do artykułu: http://www.swietokrzyska.ohp.pl/news/2013/11/22/14/131122_14.html
2013.11.20 - Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi

W dniu 20 listopada 2013 r. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie utworzyli Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi. Klub będzie działał pod patronatem Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Kielcach, filia w Staszowie.
Inicjatywą powołania Szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi są działania przygotowujące do obchodów uroczystego święta Patrona Szkoły Jana Pawła II, przypadającego na dzień 16.10.2014 roku. Będzie to dowodem wdzięczności społeczności uczniowskiej, nauczycieli i pracowników szkoły za dar kanonizacji Papieża Polaka, która odbędzie się w kwietniu 2014 roku.
(tekst H. Myśliwiec)
2013.11.13 - Ogłoszenie!.
W dniu
20 listopada 2013 roku o godz. 15.30 odbędą się wywiadówki klasowe. Lista z wykazem sal, w których odbędą sie spotkania z rodzicami będzie wywieszona przy wejsciu do budynku szkoły. Do dyspozycji rodziców będą wszyscy nauczyciele naszej szkoły.
2013.11.05 - Konkurs "Romantyczne klimaty"
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w IX. Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Romantyczne klimaty i nie tylko...”. Prosimy o zapoznanie nauczycieli i uczniów z regulaminem konkursu orza o wypełnienie i przesłanie mailem karty uczestnika.
Pobierz regulamin
2013.10.25 - „Nauczyciel to mistrz, który otwiera drzwi do krainy wiedzy”

W dniu 25 października 2013 r. (piątek) w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie odbyło się uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. W uroczystości wzięli udział nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach w powiatach: opatowskim, sandomierskim i staszowskim oraz inni zaproszeni goście. Akty nadania wręczali: Grzegorz Bień - Świętokrzyski Wicekurator Oświaty, Norbert Krzystanek – dyrektor Wydział Wspierania Rozwoju Edukacji, którym towarzyszyli Starosta Staszowski – Andrzej Kruzel i Burmistrz Miasta i Gminy Staszów - Romuald Garczewski. Uroczystość uświetnił koncert zespołu muzycznego, w składzie: uczniowie, nauczyciele oraz rodzic naszej szkoły....
Czytaj dalejZwiń
Po części oficjalnej bohaterowie spotkania oraz przedstawiciele organów prowadzących szkoły zostali zaproszeni na poczęstunek. W organizacji uroczystości swój udział mieli uczniowie kształcący się w zawodach: technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących.
Wszystkim Nauczycielom, którzy uzyskali wyższy stopień awansu zawodowego serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w pracy zawodowej oraz w życiu prywatnym.
Tekst: M. Olczak
2013.10.18 - „Moje mocne strony – warsztaty samopoznania i planowania kariery”.

Tradycyjnie w ramach Programu Profilaktyki uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach planowania kariery pt. „Ty wybierasz swój los”. Zajęcia prowadziła Pani Agnieszka Siuda – Góra z Młodzieżowego Centrum Kariery w Staszowie. W dniach 18 i 22 października maturzyści z klasy IV „b”, IV „c” i IV „d” określali swoje kompetencje i predyspozycje zawodowe, trenowali metody poszukiwania pracy, planowali dalsze kroki kariery zawodowej. Przez zabawę uczestnicy warsztatów szukali odpowiedzi na pytania „kim jestem?”, „czego pragnę?”, „dokąd zmierzam?” i „jakie są moje mocne strony?.
2013.10.17 - Ogólnopolski Tydzień Kariery

W czwartek 17 października uczniowie klas kształcących się w zawodach technik hotelarstwa i technik organizacji usług gastronomicznych przeprowadzili w Zespole Szkół w Czajkowie warsztaty pt. „Usługi i turystyka”. Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Młodzież zorganizowała dla swoich młodszych kolegów mini kursy z zakresu obsługi konsumenta i gościa hotelowego. Gimnazjaliści mogli zmierzyć się z trudami pracy kelnera, carvingiem, sztuką nakrywania stołów, układania serwetek, nomenklaturą barmańską. Uczniom towarzyszyły nauczycielki przedmiotów zawodowych – M.Olczak, M.Stemplewska i H.Myśliwec, która również przybliżyła zgromadzonej młodzieży cieszący się rosnącym zainteresowaniem zawód technik logistyk.
2013.10.16 - Święto Patrona Szkoły

Dnia 16 października 2013 r. nasza szkoła uczciła święto swojego Patrona Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego, której przewodniczył proboszcz parafii - Szczepan Janas w asyście księży: Edwarda Zielińskiego – proboszcza parafii Św. Barbary, byłego proboszcza ks. Henryka Kozakiewicza, a także księży pracujących w naszej szkole: Jana Wilka i Mariusza Pyryta. W niezwykle podniosły nastrój wprowadziła wszystkich uczestników nabożeństwa oprawa muzyczna w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Moderato” pod kierunkiem dyrygenta Janusza Galewskiego. W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy takie pieśni jak: „Błogosławiony Janie Pawle II”, Alleluja, „Panie przymnóż nam wiary”, ...
Czytaj dalejZwiń
„Panie dobry jak chleb”, „Pozdrawiamy Cię” oraz „Boże coś Polskę”. Dodatkowo we mszy uczestniczyły klasy wojskowe z Liceum Ogólnokształcącego naszego miasta, które nadały świętu bardzo uroczystego charakteru.
W dalszej części dnia w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie im. Jana Pawła II odbył się montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas maturalnych pod kierunkiem Pani Anny Andrzejczuk wraz z naszymi księżmi.
Uroczyste spotkanie rozpoczął ks. Mariusz Pyryt fragmentem z Pisma Świętego. Podczas uroczystości mieliśmy możliwość po raz kolejny przypomnieć sobie wiele faktów z życia Jana Pawła II, ukazujących naszego rodaka w wielu odsłonach, jako: Polaka, erudytę, pielgrzyma, poetę, turystę, pasterza, człowieka humoru, ludzi cierpiących, a także ostatniej drogi. Dopełnieniem informacji biograficznych była prezentacja multimedialna ukazująca przepiękne zdjęcia Papież w różnych sytuacjach jego posługi duszpasterskiej, którą można było oglądać, słuchając jednocześnie dwóch prezenterów. Dużą atrakcją programu artystycznego była recytacja poezji w wykonaniu uczniów naszej szkoły, a także występ szkolnego zespołu gitarowo – wokalnego, w wykonaniu którego usłyszeliśmy „Barkę”, „Polskie kwiaty”, a także „Abba Ojcze” – pieśni tak bardzo lubiane przez naszego Patrona. W śpiew ostatniej z pieśni włączyli się nasi uczniowie wraz z Gronem Pedagogicznym, a także goście zaproszeni na tę uroczystość. Na zakończenie zabrał głos ks. Jan Wilk, który przekazał wszystkim słuchaczom zebranym na hali sportowej informacje dotyczące beatyfikacji i przyszłej kanonizacji naszego Patrona. Obecna na spotkaniu młodzież w niezwykłej ciszy i skupieniu wysłuchała montażu, który nagrodziła obfitymi brawami.
Następnie zabrał głos Pan Dyrektor, który podziękował wszystkim uczniom oraz nauczycielom biorącym udział w przygotowaniu uroczystości. W dalszej części Pan Dyrektor oddał głos zaproszonym gościom, którzy chętnie wypowiadali swoje refleksje zrodzone pod wpływem wspaniałej i niezwykle duchowej atmosfery spotkania. Jako pierwszy zabrał głos starosta Andrzej Kruzel, następnie wiceburmistrz Tomasz Fąfara, później wicestarosta Michał Skotnicki, a także Jacek Nowak – przewodniczący Komisji Budżetowej, zaś jako ostatnia zabrała głos Pani Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie – Anna Karasińska.
Ostatnim punktem programu był poczęstunek, który przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów gastronomicznych.
tekst: A. Andrzejczuk
2013.10.14 - Dzień Edukacji Narodowej

14 października obchodziliśmy Dzień Nauczyciela, a właściwie Dzień Edukacji Narodowej. Obecnie jest to święto: uczących, rodziców i pracowników szkoły, wszystkich, którzy biorą udział w szlachetnym procesie edukacji. W związku z tym 15 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, na której zostały wręczone nagrody dla wyróżniających się pracowników ZSE. Uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów i wychowawców klas IV. Mottem tegorocznego święta były słowa Jana Pawła II "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."
Tekst. M. Olczak
2013.09.05 - Uwaga! Kiermasz książek używanych.
Od 6 do 13 wrzesnia odbedzie się w naszej szkole
kiermasz książek używanych na korytarzu obok szatni.